A A A
normalny kontrast | duży kontrast
Ongaku trzy kamienie

Terminy

03.11.2020
godzina: 11:00
scena: Antresola
czas trwania: 1 godz. 15 min

Ongaku trzy kamienie

Spektakl rodzinny z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i audiodeskrypcją,
adresowany do dzieci w wieku 9-15 lat.

Nagranie - zobacz


Realizatorzy:

Scenariusz, reżyseria, muzyka i kierownictwo muzyczne: Paweł Wójtowicz
Scenografia i kostiumy: Bożena Pędziwiatr
Asystent reżysera, inspicjent: Agnieszka Sztencel


Tłumacze języka migowego: Magdalena Sipowicz, Irena Piecha
Audiodeskrypcja: Fundacja Siódmy Zmysł, tekst: Alicja Barć
Konsultacja: Regina Mynarska
Lektor: Jerzy Wójcik

 

Spektakl realizowany w ramach projektu „Małopolska. Kultura wrażliwa”, finansowanego z budżetu województwa małopolskiego. Koordynatorem projektu jest Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.


Obsada:

Władca czasu | Stwór I, Stwór II, Stwór III: Michał Kutnik
Tata | Oto: Krzysztof Kozarek
Janek: Adrian Domarecki
Merodi: Zuzanna Caban

Głos: Jerzy Wójcik
Nanika: Zosia Sztencel

Orkiestra Kameralna Opery Krakowskiej:
Dominika Olszewska-Szczepanik, Paweł Wójtowicz, Małgorzata Piekarczyk, Leszek Pacanek, Żaneta Seweryn, Marek Lewandowski, Patryk Bała, Kristina Kutnik.

Spektakl rodzinny „Ongaku”, utrzymany w konwencji fantasy, jest muzyczną opowieścią o Janku, nastolatku, który stracił matkę i nie może odnaleźć porozumienia z ojcem. W wyobraźni chłopak tworzy tytułową krainę Ongaku, z której przybywa wojowniczka Merodi i wprowadza go w świat tajemnic, poszukiwania odwagi i otwartości. Rozpoczyna się podróż do trzech światów. Jak głosi legenda, znajdują się w nich trzy kamienie prawdy, dzięki którym zniszczona przez złego Waru kraina Ongaku na nowo odzyska równowagę. Te trzy światy są ze sobą połączone i stają się symbolem naszej tolerancji, zrozumienia drugiego człowieka i spojrzenia na otaczający świat z jego perspektywy. 

W opowieści ważną rolę odgrywają drzwi – to one symbolizują brak zrozumienia i ścianę, jaką często budujemy w relacjach z drugim człowiekiem. Drzwi, które zatrzaskuje przed ojcem syn stają się murem odgradzającym go po stracie matki od świata realnego. Podczas swojej przygody uczy się otwierać drzwi do światów chaosu, ciszy i mroku, dzięki czemu poznaje siebie, swoją wrażliwość i umiejętności. Spektakl ukazuje przygody, które otwierają drzwi do zrozumienia człowieka, komunikowania się i budowania więzi ojca z synem. Akcja, edukacja, muzyka i uwrażliwianie to przenikające się elementy, które prowadzą do finału z pozytywnym przesłaniem. 

„Ongaku trzy kamienie” jest spektaklem innowacyjnym przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu. Odpowiednie elementy jak m.in. audiodeskrypcja, język migowy, efekty dźwiękowe i wizualne umożliwiają każdemu widzowi poznanie świat dźwięków Ongaku, a także edukują i ułatwiają zrozumienie innego człowieka.


Artykuły:

Napisanie widowiska słowno-muzycznego dla widzów w przedziale wiekowym 9-15 lat jest nie lada sztuką. Nie każdemu się udaje. Dziś z radością stwierdziłam że w pełni podołał temu zadaniu Paweł Wójtowicz, na co dzień koncertmistrz Opery Krakowskiej i pedagog jednej z krakowskich szkół muzycznych. (...) Ta historia opowiedziana jest prostym językiem, z fantazją i dużą wyobraźnią. Oprawiona została miła dla ucha muzyką. Wyreżyserowana tak, by trzymać uwagę publiczności w napięciu, a niekiedy włączać ją w przebieg akcji. Do tego dodać trzeba ładne, barwne i adekwatne do akcji fantastyczne kostiumy Bożeny Pędziwiatr. (...) Na spektaklu w którym uczestniczyłam była spora grupka młodych ludzi z niedosłuchem. Odbierali go z wielkim zainteresowaniem. Duża w tym zasługa wykonawców: niewielkiego zespołu instrumentalnego który prowadził oczywiście Paweł Wójtowicz oraz solistów: Michała Kutnika, Krzysztofa Kozarka oraz dwojga studentów Akademii Muzycznej – Zuzanny Caban i Adriana Domareckiego. Cała czwórka była w swych poczynaniach bardzo autentyczna, świetnie docierała do odbiorców. 

Anna Woźniakowska, portal Polska Muza, 22.05.2019