A A A
normalny kontrast | duży kontrast
Requiem
najbliższy spektakl
brak informacji o datach
1 godz. 30 min

Requiem

Giuseppe Verdi
O spektaklu

Utwór napisany w hołdzie Alessandro Manzoniemu, wybitnemu pisarzowi i patriocie włoskiemu, uwielbianemu przez Verdiego. Wystawiony w rok po jego śmierci w Kościele św. Marka w Mediolanie (1874) ze 100-osobowym chórem, 120-osobową orkiestrą, śpiewakami La Scali, pod dyrekcją samego kompozytora. Porównywany kunsztem do „Requiem” Mozarta uważany jest za szczyt, jaki osiągnęła msza żałobna w dziejach muzyki. Stanowi syntezę włoskiego stylu operowego i muzyki religijnej. Przy tym jest requiem na wskroś romantycznym, co wyraża się zróżnicowaniem formy i skrajnymi kontrastami – od modlitewnego skupienia po brzmienie gwałtowne, o dramatycznej ekspresji. Jednocześnie krytycy zwracają uwagę na jego teatralność, polegającą na dążności do „quasi-scenicznego eksponowania własnej spotęgowanej muzyczności” (B. Pociej).

Wielkie Chóry <br>Wielkich Oper
najbliższy spektakl
brak informacji o datach
2 godz. 30 min

Tylko wielkie kunsztem wykonawczym chóry mogą z powodzeniem wykonywać pełne rozmachu, przyprawiające o ciarki fragmenty operowych arcydzieł, które krakowska publiczność usłyszy podczas kolejnej edycji koncertu „Wielkie Chóry Wielkich Oper” w ramach Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Koncert odbędzie się w szczególnym miejscu - w samym sercu polskiej historii, na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, a jego bohaterem pierwszoplanowanym będzie Chór Opery Krakowskiej wraz z Orkiestrą pod batutą Tomasza Tokarczyka. W programie znajdą się dzieła Jacquesa Offenbacha, Giacoma Pucciniego, Ruggera Leoncavallo czy Georgesa Bizeta.