A A A
normalny kontrast | duży kontrast

LETNI FESTIWAL
21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej - Teatr Opery

Opera Krakowska zaprasza na 21. edycję Letniego Festiwalu (9 czerwca – 2 lipca 2017), który odbędzie się pod hasłem „Teatr Opery” i jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to czas spotkań z wspaniałą muzyką i znakomitymi artystami. Zainauguruje go premiera „Opowieści Hoffmanna” Jacques’a Offenbacha (9 czerwca 2017, godz. 18.30). To opowieść o trzech nieszczęśliwych miłosnych tęsknotach poety, które uosabiają trzy niezwykłe kobiety. Najtrwalszym uczuciem, które nie przynosi rozczarowań okazuje się jednak miłość do Muzy - Sztuki. Spektakl wyreżyserował Michał Znaniecki, jeden z najgłośniejszych współczesnych reżyserów operowych, który jest również autorem kostiumów. Dla Opery Krakowskiej zrealizował on wiele cieszących się sukcesem przedstawień: „Don Giovanniego”, „Eugeniusza Oniegina”, „Miłość do trzech pomarańczy” i „Króla Rogera”. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, autorem scenografii jest Luigi Scoglio, a choreografii Diana Theocharidis. W partii Hoffmanna usłyszymy Tomasza Kuka i Dominika Sutowicza, a Olimpii, Antonii, Giulietty oraz Stelli - Katarzynę Oleś-Blacha i Marcelinę Beucher. Balet, Chór i Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Kolejne spektakle odbędą się 10, 11, 13 czerwca.

Przez ostatnie miesiące Opera Krakowska prezentowała cieszący się uznaniem publiczności i krytyków cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”. Serię spotkań widzów z muzyką i poezją zwieńczy „Koncert finałowy” (16 czerwca, godz. 18.30) w którym zaśpiewają: pomysłodawczyni i kierownik artystyczny projektu - Katarzyna Oleś-Blacha oraz Monika Korybalska, Andrzej Lampert i Mariusz Godlewski. Śpiewakom towarzyszyć będą: Olga Tsymbaluk (fortepian), Jacek Kopiec (akordeon), Krzysztof Cyran (gitara) oraz  Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Usłyszymy m.in. „Pieśni biblijne” A.  Dvořaka, „Pieśni księżniczki z baśni” K. Szymanowskiego, a także utwory S. Rachmaninowa,  R. Straussa czy A. Wertyńskiego. Partnerem projektu jest Kopalnia Soli „Wieliczka”.

W czerwcu, Opera Krakowska tradycyjnie opuści swój gmach, by „delektować się” muzyką i tańcem na najpiękniejszym polskim dziedzińcu zamkowym. W tegorocznym koncercie „Arie Oper Świata” (25 czerwca, godz. 20.30) wystąpią zaproszeni goście: Ewa Hornyáková i Daniel Čapkovič¬, soliści Teatru Narodowego w Bratysławie. Jest to kolejna wymiana artystycznych doświadczeń i współpraca bratysławskiej i krakowskiej sceny operowej. W koncercie usłyszymy również solistów Opery Krakowskiej: Katarzynę Oleś-Blacha, Tomasza Kuka, Andrzeja Lamperta i  Wołodymyra Pańkiwa. Towarzyszyć im będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka. W bogatym repertuarze znajdą się utwory kompozytorów takich jak: Vincenzo Bellini, Piotr Czajkowski, Gaetano Donizetti, Antoni Dvořák, Stanisław Moniuszko, Giacomo Puccini, Bedřich Smetana, Karol Szymanowski, Giuseppe Verdi.

Opera Krakowska zaprasza także na galę baletową „Grand pas…!”, dofinansowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 29 czerwca o godz. 20.30 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku na Wawelu wystąpią znakomici polscy i zagraniczni artyści. Zatańczy Polski Balet Narodowy z solistami Yuką Ebihara i Dawidem Trzensimiechem, którzy wykonają słynne „Bolero” do muzyki Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora. Jego prezentacja w Warszawie odniosła ogromny sukces. Zobaczymy także tancerzy Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie (Romina Kolodziej, Damián Šimko), Teatru w Koszycach (Ami Fujikawa, Maksym Sklyar), Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie (Olesia Shaytanova, Kipras Chlebinskas) oraz Opery Krakowskiej (Mizuki Kurosawa, Julia Galambos, Takafumi Tamagawa, Yauheni Yatskevich). Krakowska gala baletowa jest wielkim świętem baletu zarówno dla widzów, jak i samych artystów. To wyjątkowe spotkanie środowiska baletowego i jedyna w swoim rodzaju sposobność, by wymienić doświadczenia i wspólnie przeżywać piękno tańca. Dla jego miłośników Opera Krakowska przygotowała jeszcze jedną propozycję - spektakl baletowy „Dwie Historie - jeden Taniec” (18 i 19 czerwca, godz. 18.30)  – odważne, niecodzienne i oryginalne przedstawienie, któremu rytm nadaje muzyka jazzowa. W spektaklu z muzyką  zagraną na żywo przez Piotra Orzechowskiego (fortepian) i Krzysztofa Ścierańskiego (gitara basowa) zatańczy Zespół Baletu Opery Krakowskiej. Spektakl ten (18 czerwca) zainauguruje  22. Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy pod Baranami.

W przestrzeni wawelskiego dziedzińca zabrzmi także słynna habanera, seguidilla i toast torreadora -  27 czerwca (godz. 20.30) zapraszamy na operę „Carmen” Georgesa Bizeta w reżyserii Laco Adamika. W tytułowej partii usłyszymy Iryna Zhytynska, jako Don José Pawła Skałubę, a w roli Micaëli Wiolettę Chodowicz. 

Opera Krakowska po raz kolejny podejmuje współpracę z Akademią Muzyczną w Krakowie. Na scenie przy Lubicz już kilkukrotnie prezentowali się studenci tej uczelni. Tym razem „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki (21 czerwca, godz. 18.30) będzie spektaklem dyplomowym młodego dyrygenta – Joachima Kołpanowicza, który w tym sezonie w Operze poprowadził m.in. „Barona cygańskiego”. Spektakl zostanie powtórzony 23 czerwca (godz. 20.00), w Parku przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini. Na zakończenie Festiwalu Opera zaprasza także na „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra (30 czerwca i  2 lipca, godz. 18.30).

Tradycyjnie, jak co roku, Opera Krakowska bierze udział w Krakowskiej Nocy Teatrów,  organizowanej przez Gminę Miejską Kraków. Jest to wydarzenie, które przyciąga tysiące miłośników kultury w okolice teatralnych scen. W ramach tej Nocy, 17 czerwca (godz. 22.00), widzowie wysłuchają koncertu pt. „Księżyc zamyślony, gwiazdy dalekie”, na którego repertuar złożą się pieśni rosyjskie, prezentowane wcześniej w ramach cyklu „Pieśń - Teatr Słowa” w Kopalni Soli „Wieliczka.  

Partnerem 21. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej jest Theatrum Musicum.

21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej - „Teatr Opery” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gala baletowa „Grand pas...!”  jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Informujemy, że w razie niekorzystnych warunków pogodowych koncert „Arie Oper Świata” (25 czerwca 2017), spektakl „Carmen” (27 czerwca 2017) oraz gala baletowa „Grand pas…!” (29 czerwca 2017) zostaną przeniesione z Dziedzińca Arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu na Dużą Scenę Opery Krakowskiej.

Informację o ewentualnej zmianie miejsca prezentacji koncertu i gali zamieścimy na stronie internetowej Opery Krakowskiej odpowiednio w dniach 25 i 29 czerwca br. do godz. 14.00, natomiast w przypadku spektaklu „Carmen” informację o ewentualnej zmianie miejsca opublikujemy na stronie w dniu 27 czerwca br. do godz. 10.00. Powyższe komunikaty będą również dostępne pod numerem telefonu 12 296 62 62 (63) oraz na 2 godziny przed wydarzeniem w miejscu jego prezentacji.

Bilety w sektorach A i B (I i II miejsca), w sektorach A1 i B1 (III miejsca) gwarantują przeniesienie na Dużą Scenę, natomiast sektory A2, B2 nie podlegają przeniesieniu na Dużą Scenę – w tym przypadku Kasa Opery będzie zwracała należność za bilety.

Wejście na widownię Dziedzińca Arkadowego na Wawelu będzie możliwe na pół godziny przed rozpoczęciem wydarzenia przez Bramę Senatorską - od ul. Bernardyńskiej oraz przez Bramę Herbową – od ul. Podzamcze. Istnieje możliwość nabycia biletów (w przypadku wolnych miejsc) przed wydarzeniem w Kasie Biletowej, znajdującej się przy Bramie Senatorskiej (od ul. Bernardyńskiej).

Przypominamy, że w trakcie wydarzeń plenerowych,  jeżeli zaszłaby taka konieczność, nie należy korzystać z parasoli.